Biblioteka roku 2015

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich to najstarsza organizacja zrzeszająca bibliotekarzy (w 2017 roku skończy 100 lat). Dnia 16 maja 2016 roku Okręg Kielce SBP przyznał na uroczystej gali w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku nagrody w kategoriach: Biblioteka Roku 2015 w województwie świętokrzyskim oraz Świętokrzyski Bibliotekarz Roku.

Tytuł Biblioteka Roku 2015 w województwie świętokrzyskim otrzymała Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Dyrektor biblioteki otrzymała nominację do tytułu Bibliotekarz roku.

Wyróżnienie dla biblioteki przyznano za działania związane z:

  • Wykluczeniem osób niepełnosprawnych
  • Cyfrowymi umiejętnościami osób w wieku 50+ oraz dzieci
  • Udział w ogólnopolskich wydarzeniach kulturalnych
  • Tydzień Bibliotek
  • Noc Bibliotek
  • XV Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania
  • Narodowe Czytanie
  • Grupami zabawowymi
  • Ekologią

Wykluczenie osób niepełnosprawnych

Biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Larix” otrzymała bezpłatnie także pakiet cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak.

Cyfrowe umiejętności osób w wieku 50+ oraz dzieci oraz nowe technologie

Od 2012 roku prowadzimy kursy z podstawowej obsługi komputera i Internetu dla osób w wieku 50+, w 2015 roku zrezygnowaliśmy z granicy wieku. Podczas kursu uczestnicy uczą się nie tylko podstawy obsługi programów użytkowych, ale także poczty elektronicznej i portali społecznościowych.

Jesienią 2015 roku rozpoczęliśmy kurs multimedialny dla dzieci.

Wraz z końcem maja każdy czytelnik biblioteki, niezależnie od wieku tzn. nawet ten najmłodszy, może w naszej pracowni komputerowej odebrać bezpłatnie plastikową kartę czytelnika. Na karcie umieszczone są dane kontaktowe biblioteki, numery telefonów i adresy email służące do prolongowania terminu zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych (książek, czasopism, audiobooków i gier planszowych).

Biblioteka uczestniczy w ogólnopolskich akcjach: Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, XIV Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania (w 2015 roku objęto akcją 554 dzieci), Narodowe Czytanie.

Naszym największym sukcesem jest zmiana sposobu pracy na metodę projektową. Większość działań biblioteki w 2015 roku związana była z realizacją ogólnopolskich inicjatyw lub kontynuowaniem projektów z lat poprzednich. Mimo, iż w naszym środowisku nie brakuje opinii, że patron nie ułatwia nam promocji to nasze coroczne i cykliczne wydarzenie – REYADA cieszy się coraz większą popularnością.

W minionym roku znacznie udało nam się powiększyć kolekcję naszych zbiorów gier planszowych. Na dzień: 31 grudnia 2015 roku było to 91 gier, m.in.: Dixit, Kolejka, Pociągi, Polska w budowie, Catan, Władcy doliny, Alchemicy, Carcassonne, Bohaterowie wyklęci, Pandemia. Gry wypożyczamy do domu oraz organizujemy turnieje gier w bibliotece. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością. Staramy się aby w zbiorach znalazły się gry dla różnych grup wiekowych, mamy więc zarówno gdy dla 2-3 latków jak i dorosłych.

W maju 2015 roku otrzymaliśmy nominację w X edycji konkursu na bibliotekę roku. Dnia 19 listopada 2015 roku zadebiutowaliśmy w „Rankingu bibliotek” dziennika „Rzeczpospolita” na 189 miejscu, 6 w województwie świętokrzyskim. Biblioteka najskuteczniej walczącą o nowych czytelników w województwie świętokrzyskim, a także zaraz po bibliotekach miejskich w Kielcach pod względem wzrostu liczby wypożyczeni zbiorów.

Naszym największym sukcesem z 2014 roku był udział w programie „Kierunek: biblioteka”, dzięki czemu biblioteka zyskała nowe oznakowanie a każdy kto przechodzi obok biblioteki na przeszklonej tablicy przed biblioteką może przeczytać, jakie działania prowadzimy.

W grudniu 2014 roku byliśmy gospodarzem wizyty studyjnej w ramach programu „Wizyta za jeden uśmiech”, gdzie naszą grupę zabawową REYOWE SMYKI prezentowaliśmy bibliotekarzom z dwóch województw: świętokrzyskiego i małopolskiego.

Dziękujemy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach za udostępnienie zdjęć.

Nina Turek-Kwiecień

Scroll to Top
Przewiń do góry