Robert Gondek. Podróżnik i fotograf. Autor publikacji w magazynach podróżniczych. Organizuje wystawy fotograficzne. Nominowany i wyróżniany oraz laureat w konkursach fotograficznych. Czytelników biblioteki, uczniów szkół wprowadził w “afrykański klimat”. Zafascynował nas kulturą i życiem ludzi na ” czarnym lądzie”, idealnym safari opowiedzianym w kilkadziesiąt minut. Dziękujemy za wspaniałą lekcję. Więcej informacji na: www.szczytyafryki.pl, www.instagram.com/szczytyafryki

 

Spotkanie autorskie - Jacek Łapiński

W ramach “Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” odwiedził nas niesamowicie pozytywny i uśmiechnięty Gość, Jacek Łapiński – pisarz, prawnik, nauczyciel, pasjonat psychologii pozytywnej.
Do południa Jacek Łapiński spotkał się z uczniami klas siódmych SSP1 i SSP3 w Kazimierzy Wielkiej, oraz uczniami SSP w Wielgusie i “Szkoły Twórczej” w Cudzynowicach, wraz z nauczycielkami. Zachęcał uczniów do rozwijania swoich pasji, zainteresowań, a przede wszystkim do czytania książek i odwiedzania bibliotek. Mówił też o odwadze by zawalczyć o siebie.

W naszej bibliotece są dostępne książki Autora  pod tytułem:

Z uśmiechem Ci do twarzy! Dobry humor to lepsze życie oraz Dlaczego warto czytać? i Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym.

Spotkanie autorskie - Paweł P. Reszka

Paweł Piotr Reszka był gościem Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach i Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania autor przybliżył historie opisane w swoich książkach i reportażach, które odkrywają ciemne karty historii ludzkości oraz trudne losy bohaterów. Uczestnicy spotkania zadawali pytania, na które reporter wyczerpująco odpowiadał. Dziękujemy panu Pawłowi za bardzo ciekawą opowieść o pracy dziennikarza – reportera.

Wieczorek poetycki Eweliny Krzosek-Zajmy

„Jestem kim jestem, przede wszystkim sobą. I taka już zostanę”
W piątkowy wieczór nasza biblioteka miała przyjemność ugościć wyjątkowo wszechstronną osobę – autorkę tomiku wierszy pt. „Tęsknoty i motyle”, Ewelinę Krzosek-Zajmę. Niezastąpiona prowadząca, pani Barbara Janasik, odsłoniła wiele twarzy bohaterki spotkania; jak się okazuje, nie tylko poetki. Pani Ewelina, oprócz pisania wierszy, zajmuje się dogoterapią, której poświęca znaczną część swojego życia, pracując z dziećmi niepełnosprawnymi jak i podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej. Poza tym rozwija swoje artystyczne smykałki w wielu innych dziedzinach, takich jak gotowanie, tworzenie zapachowych mydełek oraz świec, a także w pracy z dziećmi jako animatorka. Jednym słowem „artystka totalna”.
Kiedy nastąpiło pierwsze spotkanie pani Eweliny z poezją? Ddlaczego zaczęła pisać? Co chciała przekazać w swoich utworach?
Przesłanie twórczości młodej poetki jest wyraźne i niezwykle cenne – „Pisanie jest moim nałogiem”. Pani Ewelina zwracała uwagę na swój własny sposób podchodzenia do trudnych kwestii i życiowych problemów. Kiedy inni wpadali
w tragiczne w skutkach nałogi, Ewelina już od lat licealnych oddawała się pisaniu. Jej twórczość zainspirowała utworzenie biesiad poetyckich w „Hadesie”, gdzie pierwszy raz publicznie ukazał się jej wiersz.
Często mówi się, że najpiękniejsze wiersze ludzie piszą, gdy są smutni; i właśnie w takich momentach pani Ewelina potrafiła znaleźć ujście dla gromadzących się w niej negatywnych emocji. To niezwykle subtelna i jakże niespotykana
w dzisiejszych czasach droga, którą obierają ludzie doświadczani przez życie. I tutaj każdy z nas nauczył się czegoś nowego – że wszystko co robimy z sercem, nawet te najdrobniejsze rzeczy, są terapią dla naszej duszy.
„Nie stanowisko, czy pozycja pobudza do spełnienia, ale proste, codzienne rzeczy robione z miłością.”
Jednak pani Ewelina nie poprzestaje z pracami wydawniczymi. Razem z panem Hubertem Przybyszewskim ma w planach następne publikacje. Są to terapeutyczne bajki, w których oddaje hołd swojej wiernej przyjaciółce – suczce Abi oraz felietony inspirowane Freudem.
Serdecznie zapraszamy to zapoznania się z twórczością pani Eweliny. W poezji kluczem do wszystkiego jest czytelnik; ile odbiorców tyle interpretacji, każda najlepsza, bo indywidualna.
Tekst: Magdalena Koral

Spotkanie autorskie Marzeny Woronow i Jana Króla

Marzena Woronow “Listy do Wandy”

Dnia 16 lipca, Biblioteka w Kazimierzy Wielkiej miała okazję ugościć dwójkę wspaniałych ludzi, których słowa zapewne zapadną każdemu z obecnych w pamięci, a mianowicie panią Marzenę Woronow – redaktorkę publikacji historycznych, geograficznych i wojskowych, współautorkę książki „Listy do Wandy” oraz pana Jana Króla – syna autorów listów. Opowiedzieli nam o historii, która przez kilkadziesiąt lat leżała zamknięta na papierze zapomnianych listów – historie miłości, która pomimo ciężkich lat rozłąki przetrwała trud i okrucieństwo wojny. Jej głównymi bohaterami byli Edmund Król, który zapisał się na kartach historii jako kawaler orderu Virtuti Militari, walczący między innymi o wzgórze San Stefano we Włoszech oraz jego ukochana żona – Wanda, samotna kobieta, żegnająca męża podczas wojny. Nawiązano także do obecnie toczącej się wojny w Ukrainie, z której zachodnich terenów (Drohobycza i Borysławia) pochodzili rodzice pana Jana oraz podzielono się refleksjami, które wywołała opowieść o książce.

Pani Woronow spuentowała swoją pracę nad tą książką jako „przeżywanie przeżytego życia” i zaznaczyła jak ważne dla niej za każdym razem jest wcielenie się w daną postać – próba zrozumienia jej myśli i decyzji. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością pan burmistrz Adam Bodzioch, wiceburmistrz Łukasz Maderak (z którego inicjatywy zorganizowano spotkanie) oraz wiele innych ważnych osobiści, jak i członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Fragment listu Edmunda Króla do Wandy z Palestyny:

“Tęsknota przepala mnie wskroś. Modlę się i proszę Mateńki Bożej, aby był koniec naszej rozłąki. Jestem zdrów.”

Zapraszamy serdecznie do przeczytanie „Listów do Wandy” i osobistego przeżycia historii bohaterów.

Tekst: Magda Koral

O Bernardzie Łubieńskim - ojciec profesor Paweł Mazanka

W sobotnie popołudnie w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Ojcem Profesorem Pawłem Mazanką, redemptorystą, który poprowadził wykład o ojcu Bernardzie Łubieńskim. Prelegent przybliżył najważniejsze fakty z życia Sługi Bożego Bernarda. Swoje wystąpienie Ojciec Profesor ubogacił slajdami, na których prezentował m.in. wspaniałe obiekty sakralne mające związek z postacią o. Bernarda Łubieńskiego. Gośćmi specjalnymi byli Maciej i Tomasz Łubieńscy.

 

Maciej Łubieński

 

 

„Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy” pisał Henryk Sienkiewicz. Mroki wiedzy na temat rodziny Łubieńskich rozjaśnił w książce „Portret rodziny z czasów wielkości. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach” Maciej Łubieński. Maciej Łubienski – pisarz, dziennikarz, był gościem kazimierskiej biblioteki w sobotni wieczór 19 marca. Swoją opowieść rozpoczął od „wspominki” o prymasach z rodu Łubieńskich. Następnie Autor książki przybliżył kazimierskiej publiczności postać Feliksa Łubieńskiego ministra z czasów Księstwa Warszawskiego. Jakże barwna postać to była: ojciec dziesięciorga dzieci i „przeogromnej” liczby wnuków i prawnuków udzielający wszystkim porad i przestróg. A to na temat hodowli królików, a to na temat powierzchni Stanów Zjednoczonych. Również inni członkowie familii zdobyli rozgłos i uznanie. Henryk zasłynął jako zdolny biznesmen, jego kuzyn Kazimierz dzięki swojemu polotowi założył jako jedną z pierwszych cukrownię na ziemiach polskich w Kazimierzy Wielkiej, noszącej nazwę „Łubna”. Inną ze wszech miar tragiczną postacią był „Jerzyk” Łubieński. Człowiek wszechstronnie utalentowany, z wielką smykałką do interesów a jednak wielce nieszczęśliwy z „powodów miłosnych”. Od młodych lat Jerzy wykazywał skłonności homoseksualne oraz zamiłowanie do alkoholu. Życie Jerzego świetnie oddaje motto rozdziału, książki napisanej przez innego Łubieńskiego – Macieja – „Historia milionera, który szukał miłości sprawdzając kurs dolara”.
A Łubieńskich było tak wielu, że o wszystkich Maciej Łubieński nie zdołał opowiedzieć. Po zaproszonym gościu głos zabrał regionalista Andrzej Bienias, który przybliżył w wielkim skrócie historię Kazimierzy Wielkiej. Opowiedział o linii kazimierskiej rodu Łubieńskich, zwłaszcza o ostatnim jego przedstawicielu Ludwiku. Ludwik sekretarz MSZ Józefa Becka w czasie wojny był świadkiem tragicznej śmierci Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Po prelekcjach uczestnicy spotkania mogli obejrzeć krótki film ze spotkania z Ludwikiem Łubieńskim, który odwiedził Kazimierzę Wielką w 1995 r. Na sam koniec spotkania uczestnicy mogli obejrzeć wystawę poświęconą Łubieńskim oraz cukrowni „Łubna”. Sobotnie spotkanie 19 marca zorganizowała Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej, pod patronatem Burmistrza Kazimierzy Wielkiej we współpracy z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury.

XIX Spotkania z Kulturą Żydowską

Za nami “XIX Spotkania z Kulturą Żydowską”. Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć w obchody uroczystości upamiętniającej kazimierskich Żydów, których w czasie II wojny światowej spotkał tak okrutny los.
Nasza biblioteka miała zaszczyt gościć Pana Tadeusza Kozioła, autora książki “Żydzi w historii Kazimierzy-Wielkiej”. Moderatorem spotkania była Pani Małgorzata Grabska, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju.
Następnie czekała na nas prawdziwa uczta duchowa, bowiem mogliśmy uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim jest oparty na powieści Wiesława Myśliwskiego monodram pt. „Kamień na kamieniu” w reżyserii Andrzeja Roga. W teatralnej adaptacji powieści Myśliwskiego, Andrzej Róg sprawia, że widzowie stają się częścią przedstawienia. Andrzej |Róg wciela się w rolę Szymka Pietruszki. W monodramie bierze również udział Jacek Hołubowski – akordeonista. Monodram poprzedzał wstęp prof. Stanisława Żaka.
“Coś dla ducha i coś dla ciała”
Uczestnicy piątkowych wydarzeń mogli skosztować potraw żydowskich, które przygotowała dla nas Restauracja – Kawiarnia Cynamonowa.
A już o 17:00 w Parku Miejskim w Kazimierzy Wielkiej czekały na nas kolejne kulturalne atrakcje “Aj waj! Czyli historie z cynamonem” – Teatr Rafała Kmity z Krakowa oraz Teatr NN z Lublina “Przyjaciele Sztukmistrza” – proza Singera w pokazie akrobatyczno-cyrkowym.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch za zaproszenie do współorganizacji tak pięknego wydarzenia kulturalnego.

Scroll to Top
Przewiń do góry