Reyada 2022

Po dwóch latach wróciła Reyada – cykliczna biblioteczna impreza upamiętniająca naszego patrona, Mikołaja Reja. W tym roku Reyada trwa dwa dni. Pierwszy dzień piątek – 2 grudnia), zakładał w programie promocję książki „Łubieńscy w Kazimierzy Wielkiej” autorstwa Tadeusza Kozioła oraz koncert „Nikt tylko Ty” w wykonaniu Agnieszki Rosner Zawilińskiej przy akompaniamencie: Monika Bylica – fortepian i Kinga Bocheńska-Szostak – skrzypce.

Sobotni wieczór był inspirowany twórczością Mikołaja Reja. Wraz z nadaniem imienia narodził się pomysł, by co roku odbywała się impreza upamiętniająca patrona naszej biblioteki. Dziękujemy młodzieży ze szkół podstawowych oraz średnich, które co roku chętnie włączają się w różne, czasem całoroczne wydarzenia związane z Reyadą. Scenkę pod tytułem “Cztery pory roku” przygotowała młodzież z Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach pod kierunkiem polonistek Anny Adamczyk i Sylwii Psicy. Pani Mariola Czarny przygotowała autorski scenariusz pod nazwą “Wywiad z Rejem”. Na skrzypcach zagrała Gabriella Prokop. Menueta zatańczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli. Układ taneczny przygotowała Pani Paulina Targowska.
Zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu “REyOWY Super Czytelnik” oraz “Reyowa Gra Biblioteczna”. Nagrody wręczali Łukasz Maderak Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Wacław Piwudzki Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Greta Dzikowska Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej.
Po uczcie duchowej przyszedł czas na kulinarną. Dziękujemy za przysmaki Pałac Lacon, Delikatesom “Paleo” oraz Piekarni Żurek. Do zobaczenia za rok.

Reyada 2021

Wyniki konkursu “Reyowy Super Czytelnik”
08.12.2021 r.odbyło się rozstrzygnięcie konkursu “Reyowy Super Czytelnik”. Laureaci otrzymali nagrody. Dziękujemy https://www.przyjacielekawy.pl/ za słodki dodatek i kawę do paczek.

Kategoria I (0-6 lat):

I miejsce – 350 pkt. – Weronika Kalinowska (5 lat) i Antoni Łój ( 5 lat)

II miejsce – 170 pkt. – Kacper Bartos (5 lat)

III miejsce – 140 pkt. – Elena Zielińska ( 3 lata) i Ksawery Zieliński (5 lat)

 

Kategoria II (7-10 lat):

I miejsce – 640 pkt. – Zuzanna Grudzień (7 lat)

II miejsce – 440 pkt. – Kamila Gajda (8 lat)

III miejsce – 300 pkt. – Wiktoria Bojko (8 lat)

 

Kategoria III (11-17 lat):

I miejsce – 195 pkt. – Oliwia Czajka (11 lat)

II miejsce – 135 pkt. Patrycja Augustyńska (11 lat)

III miejsce – 130 pkt. – Bartosz Bijak (11 lat)

 

Kategoria IV (18 lat +):

I miejsce – 282 pkt. – Barbara Bucka

II miejsce – 232 pkt. – Zofia Łuszczyńska

III miejsce – 198 pkt. – Jadwiga Celej

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2022 roku!

 

 

Reyada 2020

Tegoroczna edycja różniła się od ubiegłorocznych, ponieważ uczestnicy grali on-line. Uczniowie za pomocą aplikacji Action Track wykonywali określone zadania, rozwiązywali zagadki a przede wszystkim musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości Mikołaja Reja.

Zwycięzcy “Reyowej gry… z Reyem!”
1. Patryk Ziętek
2. Gabriela Wojtasik
3. Aleksandra Maj

GALA JUBILEUSZOWA

W dniu świętego Mikołaja (6 grudnia 2019 r. w Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia istnienia Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej.

Wieczór pełen wrażeń rozpoczęliśmy od krótkiej historii biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna została w 1949 roku a pierwsza książka w księdze inwentarzowej datowana jest na 1 września w 1949 roku. Przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia z historii biblioteki: uroczyste otwarcie w nowej siedzibie przy ulicy Kolejowej 17 – 01.12.1992 r., nadanie imienia Mikołaja Reja w 2005 r., przystąpienie do Programu Rozwoju Bibliotek w 2009 r., utworzenie grupy zabawowej działającej przy bibliotece w 2014 r., otrzymanie tytułu „Biblioteki Roku” w województwie świętokrzyskim za 2015 r., zdobycie nagrody „Super Samorząd 2016”, pozyskanie środków pozabudżetowych na działalność kulturalną z wkładem własnym od 2017 r., wreszcie uzyskanie 46 miejsca w Polsce i 2 w województwie świętokrzyskim w Rankingu bibliotek 2019 „Rzeczpospolitej” na 800 zgłoszeń. To tylko niewielki skrawek historii siedemdziesięcioletniej biblioteki.

Zaproszeni goście mogli wysłuchać wiersza autorstwa Zdzisława Kulisia „Miejsce, które wiedzę i radość daje”. Treść wiersza znakomicie komponuje się z działalnością biblioteki. Uroczystość uświetniła swoim występem Martyna Bugaj, utalentowana uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, piosenką Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Przy wykonywanej piosence goście poczęstowani zostali tortem w kształcie książek. O unikalność jubileuszowego tortu zadbała Pracownia tortów artystycznych Milena Kobierska – Upieczone pokrojone. Nasz tort na 70-lecie to 4 książki: „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja, „Kodowanie na dywanie”, ”Kicia Kocia w bibliotece”… jedna książka była pusta – zobaczymy co przyniesie przyszłość. Uroczystość uświetniła też grą na skrzypcach Gabriela Prokop, nasza czytelniczka i jednocześnie córka Moniki Prokop, dwukrotnej zwyciężczyni w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”.

Projekt REYADA 2019

Całość wydarzenia przeplatana była wręczaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych w ramach projektu „REYADA 2019 – święto patrona biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pierwsze nagrody trafiły w ręce zwycięzców nagrodziliśmy w ramach „Reyowej gry Bibliotecznej”. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-V i VI-VII. W kategorii młodszej zwyciężyła druzy na z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wielgusie pod opieka Pani Anety Nocoń-Parady, wśród klas starszych najlepsi byli uczniowie Ze Szkoły Twórczej w Cudzynowicach z opiekunem Panią Ewą ciesielską-Baran. Dwa pozostałe miejsca na podium w obydwu kategoriach zajęli uczniowie z Samorządowej szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej (opiekunowie: Pani Katarzyna Borycka i Pani Dorota Stokłosa).

REYoWY Super Czytelnik

Konkurs REYoWY Super Czytelnik ma na celu: popularyzacja czytelnictwa w lokalnym środowisku zachęcanie mieszkańców do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki Bardzo ważne jest w nim kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz zainteresowanie dobrą lekturą oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Tegoroczna edycja trwała od 19.03.2019 r. do 31.10.2019 roku.

Wyniki w kategorii od 0 do 6 lat w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”:

I miejsce: Julia Filo

II miejsce: Kacper Maj

III miejsce: Wiktoria Bojko

Wyróżnienie: Filip Maj

Wyniki w kategorii od 7 do 15 lat w konkursie „REYoWY Super Czytelnik”:

I miejsce: Szymon Filo

II miejsce: Alex Jelonkiewicz i Olaf Kwiecień

III miejsce: Oliwia Czajka

REYoWi Super Czytelnicy otrzymali gry planszowe i książki a także gadżety biblioteczne oraz słodką niespodziankę ufundowaną przez doktor Annę Teper.

Wyniki w kategorii 16+ w konkursie “REYoWY Super Czytelnik”:

I miejsce: Monika Prokop

II miejsce: Marek Szmuc

III miejsce: Halina Woźniak

Wszyscy laureaci otrzymali książki: laureatki nagrody Nobla 2018 Olgi Tokarczuk „Bieguni” oraz zdobywcy Nagrody Nike 2019 Mariusza Szczygła „Nie ma”. Zdobywcy miejsc II i III we wszystkich 3 kategoriach otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy puchary.

Paki dla niemowlaków

Po raz drugi w historii w październiku tego roku nasza biblioteka miała przyjemność uroczyście przywitać nowych czytelników w wieku od 0 do 12 miesięcy i wręczyć im powitalne prezenty w formie “Pak dla niemowlaka”. Paki wręczają Zastępca Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak oraz Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień (koordynator i pomysłodawczyni akcji) i to właśnie oni podczas gali Jubileuszowej wręczyli najaktywniejszym uczestnikom akcji specjalne upominki. Dwuletnia Martyna Rusiecka i roczna Zofia Filo to bardzo aktywne czytelniczki, a liczba wypożyczonych przez nie książek to około 100. Specjalne wyróżnienia otrzymały również ich mamy. Anna Rusiecka wraz z córką od 2 lat uczęszcza także na zajęcia grupy zabawowej Reyowe Smyki. Iwonie Filo nagrodę Reyowa Super Mama wręczyli Monika Wendel oraz Adam Bienias. Oprócz aktywnej czytelniczo Zosi Pani Iwona jest także mamą dwójki REYoWYch Super Czytelników 2019. Reyowym Super Tatą został radny Piotr Klimczyk, którego zaangażowanie w organizację zajęć Lokalnego Klubu Kodowania bardzo cenią prowadzący zajęcia Joanna Kądziela-Kot i Adam Bienias. Najlepszych czytelników dorosłych, którzy nie brali udziały w konkursie REYoWY Super Czytelnik ale przeczytali w 2019 roku najwięcej książek nagrodami przygotowanymi przez Urząd Miasta w Kazimierzy Wielkiej oraz bibliotecznymi parasolkami uhonorowała Barbara Janasik.

Dla byłych i obecnych pracowników biblioteki oraz członków Dyskusyjnego Klubu Książki przygotowaliśmy biblioteczne gadżety a Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej przekazał dla nich książki wydane na 60-lecie praw miejskich.

Bardzo ważne w tym dniu było dla nas podkreślenie roli partnerów. W naszych działaniach bardzo ważne jest pozyskiwanie grantów. W 2019 roku realizowaliśmy 3 projekty z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Reyada, Bibliokulturka 2.0 oraz Wsparcie Reyowych grup) oraz projekty z Fundacji TESCO, Fundacji PZU, Narodowego Centrum Kultury. Nie sposób wymienić ilości projektów realizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w których bierzemy aktywny udział. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie wsparcie partnerów.

Partnerzy biblioteki

Na Gali Jubileuszowej wymieniliśmy tych najważniejszych:

– samorząd gminny i władze powiatu

– dyrektorów przedszkoli (Panią Ewę Włusek „Parkowe Skrzaty”, Panią Agnieszkę Dąbrowską-Stoczkiewicz „Sylabka” i Pana Andrzeja Trepkę „Motylek”), których wszyscy wychowankowie uczestniczą w akcji „Mała książka – wielki człowiek” czyli mają karty biblioteczne

– wyjątkowe osoby, które działają z nami w wielu różnorodnych projektach: Sylwia Psica, Marcin Galwas, Łukasz Gądzik

– Komendę Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Powiatową Policji

– Pana Wiesława Rębacza, w domku myśliwskim koła łowieckiego „Pionier” od 3 lat kończy się nasz rajd „Odjazdowy bibliotekarz”

– szkoły średnie w Cudzynowicach (Zespół Szkół Rolniczych) i Odonowie (Zespół Szkół Zawodowych), które były dużym wsparciem w realizacji projektu „E-MOCNI: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”

Podstawówka daje przykład

Jak na urodziny przystało zespół otrzymał na ręce Niny Turek-Kwiecień, dyrektor biblioteki zebrał moc życzeń i prezentów. Dostaliśmy również słowa uznania zawarte w przesłanych listach gratulacyjnych, między innymi od dr Tomasza Makowskiego Dyrektora Biblioteki Narodowej oraz Anny Godowskiej Przewodniczącej Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Kielcach.

Wielki finał nagradzani zwycięzców konkursów to nagroda w kategorii: Podstawówka daje przykład! W ubiegłym roku SSP Nr 1 otrzymała za zwycięstwo robota Photon oraz 50cm puchar. W tym roku obydwie kazimierskie podstawówki zdobyły ponad 10000 punktów rywalizując na każdym możliwym polu… stąd zdecydowaliśmy, że przyznamy dwa pierwsze miejsca. Dyrektorzy Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 i Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 otrzymali w ramach konkursu 5 zestawów Mini Mat do kodowania oraz książki.

Mikołaj Rey

Punktem kulminacyjnym gali był pokaz kulinarny Mikołaja Reya, potomka słynnego polskiego pisarza Mikołaja Reya. Znany wszystkim kucharz Rey z programów kulinarnych, a przede wszystkim z MasterChef rozpoczął spotkanie od wyjaśnienia swoich relacji z Polską, a przede wszystkim z Mikołajem Rejem. Na pokaz kulinarny przygotował dwa dania. Jako pierwszą do degustacji przygotowano maczankę Krakowską w swoim sosie kminkowym z konfiturą z cebuli i ogórkiem kiszonym. Słynny kucharz nie dałby sobie rady bez pomocników, w role których wcielili się menadżerka pałacu Lacon Magdalena Gas oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak, którzy doskonale sprawdzili się nie tylko przygotowując danie ale także serwując je gościom. Drugim daniem wieczoru była roladka z bażanta z puree ziemniaczanym z kapustą kiszona (punchkraut), intensywny sos demi glace (redukowany wywar z palonych kości wołowych i warzyw). W przygotowaniu tego Mikołaj Rey ponownie zaangażował wiceburmistrza Łukasza Maderaka, do którego dołączyła Greta Dzikowska (zastępca dyrektora biblioteki). Pomocnicy Mikołaja z wielką wprawą zdołali poczęstować przygotowanymi porcjami degustacyjnymi wszystkich uczestników. Podczas gdy pomocnicy pracowali, Mikołaj Rey opowiadał anegdotki ze świata kuchni. Po wystąpieniu był czas na autografy i zdjęcia z gwiazdą programów

Całości dopełniała uczta staropolska, którą przygotował sponsor – Wojciech Czajka Pałac Lacon.

W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, Zastępca Burmistrza Łukasz Maderak, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki i Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz, Skarbnik gminy Agnieszka Gaik, Dyrektorzy i pracownicy bibliotek publicznych z Buska Zdroju, Proszowic, Skalbmierza i Czarnocina, byli i obecni pracownicy naszej biblioteki, radni miejscy, dyrektorzy szkół i placówek gminy i powiatu oraz zaproszeni goście.

Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia Panu Wojciechowi Czajce, pani Magdalenie Gas, Panu Ireneuszowi Górskiemu z Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 za pomoc w przygotowaniu nagłośnienia

REYADA 2018

“REYADA 2018 – święto patrona biblioteki” czyli cykl wydarzeń mających na celu popularyzację działalności biblioteki wśród mieszkańców Kazimierzy Wielkiej dobiegło końca. W piątek, 7 grudnia 2018 roku, podczas uroczystego podsumowania roku uhonorowano osoby i instytucje najbardziej zaangażowane we współpracę z biblioteką a przede wszystkim rozdano nagrody dla najlepszych czytelników.

Tegoroczna REYADA była „najdłuższą” w historii i trwała od czerwca a składały się na nią następujące wydarzenia:

  • II edycja konkursów: “REYoWY Super czytelnik” i “Reyowa Gra Biblioteczna”
  • akcja “Niemowlakowi się czyta!”
  • konkurs dla szkół podstawowych “Podstawówka daje przykład”
  • Mikołajki.

Zainteresowanie tegoroczną edycją REYADY przerosło nasze oczekiwania a także możliwości lokalowe. Już 6 grudnia wiedzieliśmy, że znacznie wzrosła, w porównaniu do 2017 roku, liczba aktywnych kart czytelników (mamy już 2552 czytelników a 31 grudnia 2017 roku było takich kart 2019). Nie wszyscy chętni mogli także znaleźć się na naszym podsumowaniu roku w czytelni biblioteki ponieważ próg biblioteki przekroczyło aż 107 osób (tym samy jest to drugie najpopularniejsze wydarzenie w naszej historii po spotkaniu z Szymonem Hołownią w 2012 roku). W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Adam Bodzioch, Starosta Jan Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Błażej Matera, Radny rady Miejskiej Marek Szmuc, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w konkursach oraz czytelnicy biblioteki, spośród których najmłodsi nie mają jeszcze 1 roku.

Reyadę rozpoczęliśmy odczytaniem przez Andrzeja Bieniasa (wieloletniego, emerytowanego dyrektora biblioteki) wiersza Zdzisława Kulisa “Polacy nie gęsi” (wiersz ten został napisany w 2010 roku z okazji I Reyady.

 

 

NIEMOWLAKOWI SIĘ CZYTA!

Akcja “Niemowlakowi się czyta!!!” ruszyła 12 października 2018 roku kiedy 19 pierwszych niemowlaków oficjalnie stało się czytelnikami biblioteki otrzymując pierwsze biblioteczne paki dla niemowlaka. Od 20 sierpnia 2018 roku rodzice zainteresowani projektem mogli wypełniać Karty Zgłoszenia i zgłaszać do udziału w akcji dzieci, które spełniają następujące kryteria:

  • wiek dzieci objętych akcją w czasie jej trwania: 0-18 miesięcy
  • adres zamieszkania dziecka – gmina Kazimierza Wielka lub powiat kazimierski
  • założenie karty czytelnika biblioteki
  • udział dziecka i rodziców w spotkaniu podsumowującym akcję

Zastępca Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak i Dyrektor Biblioteki Nina Turek-Kwiecień (koordynator i pomysłodawczyni akcji) wręczyli mamom i dzieciom granatowe torby, w których można było znaleźć rzeczy dla dziecka i dla mamy: (karty biblioteczne, body niemowlęce z hasłem akcji oraz logo organizatora (biblioteki) i partnerów (Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Kazimierza Wielka), książeczkę z Serii Dobra Książeczka, zakładkę do książki dla dziecka (drewniana biedronka), kubek z logo biblioteki, krówki biblioteczne, przypinkę z logo biblioteki, 2 zakładki do książek dla rodziców.

NAJAKTYWNIEJSZE MALUCHY

Łącznie podczas trwania akcji rozdaliśmy 33 pak dla dzieci w wieku od 7 dni do 18 miesięcy (2 paki czekają na narodziny swych właścicieli). O sukcesie naszej akcji najlepiej świadczą jednak nie wydane paki a aktywność czytelnicza dzieci i ich rodziców. Do 7 grudnia 26 dzieci wypożyczyło z biblioteki co najmniej 1 książkę a 8 z nich więcej niż 10. Rekordziści w tej grupie wiekowej mają już ponad 20 wypożyczonych książek. Najbardziej aktywnych Igora (BKW-00 2360), Nadię (BKW-001617), Michała (BKW-002001), Roksanę (BKW-002520), Franciszka (BKW-002690), Filipa (BKW-002644) i Oliwiera (BKW-002532) zaprosimy ponownie do biblioteki po odbiór kolejnych niespodzianek. Najbardziej aktywny spośród nich Igor Romański odebrał swój dyplom za aktywność, książkę i wyjątkową skarbonkę 7 grudnia podczas uroczystego podsumowania roku.

REYoWY SUPER CZYTELNIK

Konkurs REYoWY Super Czytelnik ma na celu:

  • popularyzację czytelnictwa w lokalnym środowisku
  • zachęcanie mieszkańców do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, literackich i wrażliwości na piękno literatury oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych
  • kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz zainteresowanie książką
  • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

REYoWA GRA BIBLIOTECZNA

Na początku grudnia rozegrana została II edycja REYOWEJ GRY BIBLIOTECZNEJ. Gra biblioteczna składała się z sześciu punktów zadaniowych:

  • punkt I – krzyżówka (do zdobycia 50 pkt.)
  • punkt II – zbudowanie wieży z kubków o podstawie 15 (do zdobycia 15 pkt. w kl. 5-6 i 20 pkt. w kl. 7-8)
  • punkt III – zrobienie łańcucha (oceniana długość i estetyka)
  • punkt IV – symbole gminy Kazimierza Wielka, zadanie artystyczne (do zdobycia 15 pkt.)
  • punkt V – kodowanie z wykorzystaniem gry Scottie Go! I robota Photon (do zdobycia 21 pkt.)
  • punkt VI – gra Kahoot!, quiz z wiedzy o bibliotece i gminie Kazimierza Wielka (do zdobycia 12 pkt. w kl. 5-6 i 8 pkt. w kl. 7-8)

“JEDYNKA” daje przykład!!!

Celem konkurs „Podstawówka daje przykład!” była: popularyzacja czytelnictwa w lokalnym środowisku; zachęcanie dzieci i ich opiekunów do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki; rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich oraz wrażliwości na piękno literatury oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz zainteresowanie dobrą lekturą; uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs skierowany był do wszystkich szkół podstawowych z terenu Powiatu Kazimierskiego.

Nagrodę główną:

  • robota PHOTON,
  • tablet,
  • grę planszową “Kocham Cię Polsko”,
  • puchar

zdobyła Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej uzyskując 9032 punkty.

Partnerzy

Podczas uroczystego podsumowania roku pamiątkowymi statuetkami uhonorowano przyjaciół biblioteki, wspierających jej działalność i pomagających organizować najważniejsze wydarzenia w bibliotecznym roku. Statuetki te odebrali: Burmistrz Adam Bodzioch oraz emerytowana Skarbnik Zofia Nocoń, Starosta Jan Nowak, Pani Ewelina Czajka (Pałac LACON), Zastępca komendanta st. kpt. mgr inż. Marcin Żarek (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej) oraz Kinga Zawada-Korczak. Specjalny „prezent” odebrała Skarbnik Gminy Kazimierza Wielka Agnieszka Gaik… czyli pustą biblioteczną świnkę-skarbonkę.

KUBA BLOKESZ

Gwiazdą wieczoru był Kuba Blokesz, pochodzący z Pszowa na Górnym Śląsku, mieszkający w Krakowie wokalista śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Jest laureatem kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki; Pamiętajmy o Osieckiej; Spotkania Zamkowe; Festiwal Twórczości „Korowód”; Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”; OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Podczas godzinnego koncertu zgromadzona publiczność mogła wysłuchać piosenek z nowego albumu artysty „Morawska brama”, zabrzmiały piosenki napisane przez Jaromira Nohavicę, Karela Kryla oraz Jacka Kaczmarskiego.

Reyadę 2018 roku zakończyła uczta staropolska, przygotowana przez Pałac Lacon. W murach biblioteki roznosił się wspaniałe zapachy bigosu, smalcu, tradycyjnego chleba i ogórki kwaszone.
Jesteśmy 4 biblioteką województwa świętokrzyskiego według Rankingu Rzeczpospolitej, to nasz najlepszy wynik w historii naszych startów w rankingu. Mamy nadzieję, że z pomocą naszych czytelników ten wynik poprawimy.
Reyada 2018 – święto patrona biblioteki była dofinansowana ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej- Adam Bodzioch.

„REYADA 2017 – święto patrona biblioteki” właśnie stała się historią… historią bogatą w wydarzenia. W 2005 roku, który przez Sejm ogłoszony był Rokiem Reja w związku 500-lecie jego urodzin naszej bibliotece uroczyście nadano jego imię. Pierwsza REYADA odbyła się w 2010 roku. Tegoroczna REYADA była w odróżnieniu od lat wcześniejszych wydarzeniem długotrwałym. Nasze działania trwały od sierpnia do grudnia a we wszystkich odsłonach REYADY uczestniczyło blisko 300 osób. Uroczyste podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” nastąpiło 1 grudnia 2017 roku w czytelni biblioteki. Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień podsumowała wówczas biblioteczny rok. Był to rok bogaty w wydarzenia kulturalne i działania skierowane do wszystkich grup odbiorców. Z myślą o czytelnikach realizowaliśmy takie projekty, jak: „Wakacje z książką”, „Spotkania autorskie” czy „7 Kazimierski Miesiąc czytania dzieciom”, włączaliśmy się w ogólnopolskie wydarzenia i akcje czytelnicze: Odjazdowy bibliotekarz, Noc Bibliotek, Tydzień kodowania, Tydzień Bibliotek, Dzień Bezpiecznego Internetu, Narodowe Czytania.

W 2017 roku dotacja organizatora wyniosła 350 000,00 zł, biblioteka otrzymała dodatkowe środki na działalność: dotacja celowa Powiatu Kazimierskiego (25 00,00 zł), dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (9849,00 zł) oraz dofinansowanie do 3 projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki” (17 000, 00 zł). Wniosek do projektu stworzyli: Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot oraz Adam Bienias a otrzymane dofinansowanie w wysokości: 495 osób. Za „Wakacje z książką” odpowiadała Monika Wendel, w realizacji działań włączyli się pozostali bibliotekarze. Dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację 18 spotkań dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich, dwóch teatrzyków, warsztatów oraz na realizację akcji “Od 4 roku bez książeczki ani kroku”, którą wspólnie z Moniką Wendel prowadziła Barbara Janasik. Łącznie w 2017 roku karty biblioteczne założyło prawie 100 4-latków, którzy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali od biblioteki książki „Baki z morałem”. „Wakacje z książką” to cykl, który trwał od 1 lipca do 30 września, jego uczestnicy to: 185 osób. 7 000,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono na zorganizowanie 5 spotkań autorskich. W ramach cyklu odwiedzili nas: Tadeusz Chudecki, Jarosław Kret, Jan Grzegorczyk, Roman Czejarek i Katarzyna Berenika Miszczuk.


„REYADA 2017 – święto patrona biblioteki” to trzeci z dofinansowanych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Dofinansowanie w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację następujących wydarzeń:

  • REYOWY SUPER CZYTELNIK
  • REYOWA GRA BIBLIOTECZNA
  • SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE
  • WYCIECZKA DO NAGŁOWIC

 

Rejowy wieczór 1 grudnia 2017 roku obfitował w wiele wydarzeń artystycznych, które rozpoczął Andrzej Bienias starając się zebranym przybliżyć życie i twórczość Mikołaja Reja opowiedział m.in. o klątwie, jaką rzucono na Reja w kazimierskim kościele. Klątwie, na którą Rej w pełni zasłużył. Nie był teologiem w klasycznym tego słowa znaczeniu, prezentował ideały reformacji w swojej bogatej twórczości, zwracając przede wszystkim uwagę konieczność związku Kościoła z wiernymi przez ich aktywny udział w życiu wspólnoty. Wierzył w istnienie silnego naturalnego porządku ustanowionego przez suwerennego Boga co wyraził w „Zwierciadle” z roku 1568 roku. Jego działalność miała wpływ na wizerunek i charakter polskiego ewangelicyzmu-reformowanego w XVI wieku. Podczas swego wykładu Andrzej Bienias powiedział, że kiedy usłyszał, że REYADA będzie 1 grudnia to niezbyt spodobała mu się ta data a później przypomniał sobie jeden istotny fakt w historii biblioteki i postanowił zaskoczyć zebranych informacją, że to właśnie 1 grudnia 1992 roku (dokładnie 25 lat wcześniej) Burmistrz Adam Bodzioch przecinał wstęgę otwierając nowo wybudowany budynek biblioteki. Artystyczną ucztę dla ucha przygotowała także Pani Beata Niebylicka, która wraz z uczennicą Liceum ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej Gabriela Leśniak zachwycała tego wieczora swych głosem. Odwołaniem do tradycji REYADY był teatr przy stoliku. Przy pierwszym Teatrze przy Stole “Polacy nie gęsi” w 2010 roku siedzieli: prof. Kazimierskiego liceum Emilia Molska, Ewa Wiejacha, Andrzej Bienias oraz Huber Przybyszewski. W 2017 roku do stołu usiadła Grupa teatralna „APROPO” prowadzona przez Ewę Wiejachę, która do tego stołu zaprosiła Andrzeja Bieniasa powierzając mu najważniejszą z ról – rolę Mikołaja Reja.

We wtorek 5 grudnia 2017 roku zwycięzcy bibliotecznych konkursów oraz zainteresowani uczestnicy REYADY opuścili Kazimierzę Wielką i udali się w podróż. W piękny zimowy poranek zawitaliśmy do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Patron naszej biblioteki był jednym z najwybitniejszych twórców okresu Renesansu (pseudonim: Ambroży Korczbok Rożek) urodził się w 1505 r. w Żurawnie pod Haliczem, zmarł w 1569 r. w Rejowcu. Rodzice Reja należeli do zamożnej szlachty (herbu Oksza), osiadłej w Nagłowicach koło Jędrzejowa. W 1514 r. Rej rozpoczął naukę w szkole w Skalmierzu, potem w Bursie Jerozolimskiej Akademii Krakowskiej. Był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa i przeszedł na kalwinizm. Stał się gorliwym działaczem religijnym. Prowadził też bujne życie polityczne: nie opuścił – jak pisał poeta, działacz reformacyjny Andrzej Trzecieski – “żadnego sejmu, zjazdu ani żadnej koronnej sprawy” Rej był pisarzem wszechstronnym i niezwykle płodnym.

W drodze powrotnej z Nagłowic zatrzymaliśmy się w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie nasz przewodnik Andrzej Bienias opowiedział o tym, że w 1218 r. biskup Wincenty Kadłubek (autor “Kroniki Polskiej”), wpływowy mąż stanu, bliski doradca władców, światły i wykształcony zwolennik reform w ówczesnym Kościele polskim, zrezygnował z godności, beneficjów i z urzędu, by pieszo przywędrować do Jędrzejowa i tu jako skromny mnich spędzić kilka lat życia.

O ucztę dla ciała tradycyjnie zadbał Pałac LACON, który od kilku lat podczas REYADY organizuje w murach biblioteki ucztę staropolską, podczas której króluje bigos, swojski chleb i ogórki kwaszone.

“Rej odkrywany na nowo…”

to tytuł prezentacji przygotowanej przez polonistki (Sylwia Psica i Anna Adamczyk) i młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach doskonale odzwierciedla wydarzenie kulturalne jakim była tegoroczna Reyada. Występujący podczas wieczoru ku czci patrona biblioteki oscylowali wokół wartości i zagadnień przekazywanych w treściach utworów Mikołaja Reja, które są adekwatne do czasów nam współczesnych. Reyadę rozpoczęła Mariola Czarny – polonistka z kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej z prelekcją dotyczącą literackiej biografii Reja. Puentując swoje wystąpienie Pani Mariola Czarny podkreśliła, że Mikołaj Rej w swych utworach propagował uczciwe życie i otwartość na drugiego człowieka, przymioty, których brakuje często współczesnemu człowiekowi.

Kolejnym ukłonem w stronę treści i wartości przekazywanych przez Mikołaja Reja było wystąpienie młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Współczesna muzyka i prezentacja Power Point były tłem dla inscenizacji fragmentów pochodzących z utworów Mikołaja Reja. Uczniowie przybliżyli nam takie wartości jak dobre wychowanie, rodzina, małżeństwo oraz życie w trzeźwości. Kolejne scenki piętnowały hazard i przestrzegały przed nałogowym korzystaniem z wszelkiego rodzaju gier.

Główny program Reyady zakończyła Nina Turek-Kwiecień Dyrektor biblioteki z podsumowaniem roku 2016. Przybliżyła obecnym gościom statystyki dotyczące wypożyczeń, zapisanych czytelników oraz zakupów. Przypomniała wydarzenia nobilitujące bibliotekę: tytuł Biblioteki Roku 2015 województwa świętokrzyskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz nagrodę Super Samorząd przyznawaną w ramach akcji “Masz głos, masz wybór”.

Wieczór został zakończony poczęstunkiem w stylu staropolskim zasponsorowanym przez restaurację “Lacon”.

A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.

Autorem tak ważnego dla nas cytatu jest ojciec polskiej literatury Mikołaj Rej. Polski poeta, prozaik jest patronem naszej Biblioteki od 2005 roku. Na tę okazję powstał „portret” Mikołaja Rej, który wyszedł spod pędzla Lucjana Garbacza. Modelem był Mirosław Porada, czytelnik biblioteki oraz członek Dyskusyjnego Klubu Książki. Wizerunek pisarza wisi w holu Biblioteki.

Co roku 6 grudnia z okazji imienin upamiętniamy naszego patrona. I Reyada odbyła się w 2010 roku z inicjatywy Emilii Molskiej, emerytowanej polonistki kazimierskiego LO. W latach późniejszych Reyada skierowana była głównie do dzieci i młodzieży. Konkursy plastyczne uwieczniały postać Mikołaja Reja. Starsze dzieci mogły się też sprawdzić w czytaniu tekstów Mikołaja Reja, które współczesnym ludziom nastręczają dużo trudności.

 

4 grudnia 2015 roku o godzinie 17.00 spotkaliśmy się w Czytelni M-GiPBP im. Mikołaja Reja aby uczcić naszego patrona. Po powitaniu gości (wśród, których byli Adam Bodzioch, burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Szmuc, radny Rady Miejskiej Lucjan Małek, emerytowany dyrektor M-GiPBP Andrzej Bienias, dyrektor kazimierskiego LO Włodzimierz Kruszyński, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej oraz kierownik Biblioteki Pedagogicznej (filia Kazimierza Wielka) Mariola Majchrowska) odbył się wywiad z Mikołajem Rejem. Scenkę w reżyserii Pani Marioli Czarny odegrali uczniowie LO. W roli Mikołaja Reja wystąpił Maciej Stankiewicz, natomiast w postać reportera wcielił się Szymon Łyko. W wywiadzie pojawiły się m.in. pytania natury egzystencjalnej: „Jak żyć, panie Reju, jak żyć?” Pierwszą część spotkania zakończyła Dyrektor Biblioteki Nina Turek Kwiecień, która podsumowała 2015 rok. Pani Dyrektor rozdała także kalendarze „Przyjaciołom biblioteki”, którzy najbliżej z nami współpracują.

W przerwie zaprosiliśmy gości na poczęstunek utrzymany w tradycji staropolskiej. Bigos, pieczywo oraz smalec zapewnili gościom Biblioteki Państwo Czajkowie, właściciele pałacu Lacon. W przygotowania kulinarne włączyła się również Biblioteka w osobie zastępcy dyrektora Barbary Janasik. Pani Barbara Janasik przygotowała smalec oraz ogórki.

Na drugą część tegorocznej Reyady przygotowana została prezentacja Power Point przypominająca nadanie imienia Bibliotece, kolejne Reyady oraz przedstawiająca fakty i mity z życiorysu patrona Biblioteki Mikołaja Reja. Prezentację przygotowały Joanna Kądziela-Kot oraz Greta Dzikowska. Jako, iż Reyadę obchodzimy zawsze w okolicach mikołajek, tegoroczne „wspomnienie” przypadło na 4 grudnia, czyli Barbórkę. Z tej racji z inicjatywy pani Emilii Molskiej odśpiewaliśmy „100 lat” naszej cudownej bibliotekarce, zastępcy dyrektora Barbarze Janasik.

Na zakończenie najodważniejsi z gości losowali teksty Mikołaja Reja pochodzące głównie z „Figlików”, które głośno odczytali. Niezwykle karkołomne zadanie zainaugurowała solenizantka – Barbara Janasik. Wśród odważnych znaleźli się zarówno panowie: Andrzej Bienias, Marek Szmuc, Krzysztof Nurkowski, Zbigniew Pogoda, Lucjan Małek, Adam Bienias, jak i panie: Emilia Molska, Mariola Czarny, Nina Turek Kwiecień.

Huczne „imieniny” Mikołaja Reja pozwalają nam co roku uczcić patrona Biblioteki. Ponadto możemy sobie przypomnieć lub poznać związki Mikołaja Reja z naszym regionem. Pisarz uczył się w Skalbmierzu, a ponadto był właścicielem okolicznych miejscowości: Topoli, Cudzynowic, Bobina. Za rok będziemy obchodzić kolejne imieniny Mikołaja Reya, zatem zapraszamy na Reyadę 2016.

Tekst: Greta Dzikowska

zdjęcia: archiwum biblioteki

W sobotę, 5 grudnia 2015 r. odbyła się Reyada zorganizowana przez Filię dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej. Po krótkim powitaniu zebranych gości nastąpiła część oficjalna: przedstawienie przygotowane przez Zespół Szkół z Topoli: „Rozmowa z Rejem. Figliki”. Zwieńczeniem występu był „Menuet”, czyli francuski taniec dworski pochodzenia ludowego, w metrum trójdzielnym, tempie umiarkowanym, tańczony parami. Występy zostały uhonorowane gromkimi brawami, uczniowie zostali nagrodzeni broszurami o powiecie.

Później nastąpiła krótka przerwa na słodki poczęstunek przy kawie czy herbacie sponsorowany przez „Pracownię Cukierniczą J.M.B. Biernaccy” z Kazimierzy Wielkiej.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników dwóch konkursów: konkursu plastycznego pt. „Kartka z okazji imienin Mikołaja Reja” oraz prezentacji multimedialnej: „Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej: historia, działalność, księgozbiór”.

W konkursie plastycznym wzięło udział 47 uczniów szkół podstawowych, w tym 36 prac wpłynęło
z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Kazimierzy Wielkiej, 10 prac przygotowali uczestnicy kółka plastycznego z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, 1 pracę oddała uczennica z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Cudzynowic. Laureatami zostali: Paulina Mamroł ( ZPSWR) i Wiktoria Marzec ( SSP nr 3). Drugie miejsce jury przyznało Zofii Swat (SSP nr 3) i Roksanie Szczygieł (KOK), trzecie miejsce zajęli Oliwia Gaik (SSP nr 3) i Bartosz Zieliński (SSP 3). Ponadto jury przyznało 8 wyróżnień.

Prezentację multimedialną o Bibliotece Publicznej przygotowało 8 uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Łukasiewicz (PGS), na drugim uplasowała się Aleksandra Jaros (SSP nr 1). Jury przyznało trzecie miejsce dla pracy Anny Baran i Weroniki Okśik (ZPSWR). Nagrody książkowe oraz materiały szkolne ufundowali Urząd Miasta i Gminy z Kazimierzy Wielkiej oraz Starostwo Powiatowe z Kazimierzy Wielkiej.

Scroll to Top
Przewiń do góry